صنایع چوبی و فلزی آرام
صنایع چوبی و فلزی آرام

دکوراسیون کافه

0 40

امروزه طراحی و دکوراسیون داخلی کافی شاپ از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور تقریبی می توان گفت که هر فردی در جامعه حداقل یک بار به کافی شاپ رفته است. پس طراحی کافی شاپ که یک محیط عمومی محسوب می شود، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در کافی شاپ غذاهای مختلف و نوشیدنی سرو می شود و می تواند بهترین مکان برای ملاقات های کاری و غیرکاری باشد.

همچنین می توانید برای سپری کردن اوقات فراغت، خواندن کتاب و مجله و حتی برای کار با لپتاپ خود به کافی شاپ ها بروید و از صرف کردن مدت زمانی به خودتان و کار کردن لذت ببرید. برای طراحی دکوراسیون داخلی چنین فضایی، مواردی چون طراحی، نوع ساخت ، دکوراسیون و رنگ ها همگی مواردی هستند که می توانند در ایده آل شدن فضای کافی شاپ نقش آفرینی کنند ؛ چون برای جذب افراد مختلف، نقش به سزایی دارد.

اصول طراحی کافی شاپ

موضوع ابتدایی برای شروع کار، سنجیدن و بررسی کردن موقعیت مکانی کافی شاپ می باشد. اگر کافی شاپ در محل شلوغ و پرترددی قرار داشته باشد، مسلما نسبت به کافی شاپی که در خیابان فرعی و خلوتی قرار دارد، از مشتریان بیشتری برخوردار است.

اگر کافی شاپ شما در موقعیت مکانی پرتردد و شلوغ می باشد باید به این نکته توجه کرد که فضای ارام و دنجی را برای افرادی که از شلوغی و هیاهو به کافه‌ی شما پناه آورده اند، در نظر گرفته شود.فراهم کردن محیطی آرام برای مشتری یکی از مهم ترین ویژگی های یک کافی شاپ خوب می باشد.بعد از مشخص کردن موقعیت مکانی کافی شاپ به سراغ اصل موضوع می رویم که آن چیزی نیست جز طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ.

موارد قابل توجه در طراحی کافی شاپ
 • این فضا برای چه تعداد میهمان می باشد؟
 • چه نوع سبک و دکوراسیونی مناسب برای این فضا می باشد؟
 • آیا این فضا برای کارهایی چون خواندن کتاب و کار می تواند مفید باشد؟
 • سبک کاربردی نسبت به موقعیت مکانی کافی شاپ چگونه باشد؟
 • آیا استفاده از دکوراسیون و سبک وینتج در قسمتی از کافه کار جالبی میشود؟
 • آیا استفاده از کتاب روی میزها کار خلاقانه ای به وجود میاورد؟
 • این فضا میتواند پاسخگوی مهمانان زیادی باشد؟

انواع سبک اجرای دکوراسیون کافی شاپ

دکوراسیون صنعتی در کافی شاپ
در این نوع طراحی دکوراسیون، بیشتر از رنگ های گرم، از رنگ های سرد استفاده می شود. مانند رنگ هایی در طیف خاکستری و سربی. در این نوع سبک می توانیم از ترکیب عناصر مدرن و قدیمی، فضای جذابی را برای کافی شاپ خود فراهم کنیم.

در این طراحی لوله ها و کابل ها در معرض دید قرار دارد و حتی می توان از دوربین مدار بسته استفاده کرد و نیاز به مخفی کردن آن ها نیست. همچنین برای زیبایی بیشتر این فضا از عسلی ها و لامپ های سنتی تر مانند لامپ ادیسونی استفاده می شود که فضایی زیبا را برای کافی شاپ فراهم می کند.

دکوراسیون مدرن در کافی شاپ

در چنین طراحی می توان از رنگ های خنثی و همچنین از قاب عکس های سفید و سیاه و خاکستری استفاده کرد. اگر در چنین دکوراسیونی از نور استفاده درستی شود می تواند پدیده های جدید و زیبایی خلق کند.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در کافی شاپ مدرن خود رعایت کنید، ‌سادگی است. سبک مدرن برای سادگی و کارمدی وارد عرصه‌ی دکوراسیون شده است. به همین دلیل توجه به این نکته می تواند سبک مدرن شما را بیشتر نشان دهد.

دکوراسیون سنتی در کافی شاپ

در طراحی چنین دکوراسیونی می توان از صندلی هایی با طرح های چوبی، مبلمان سنتی و فرش های طرح ایرانی استفاده کرد. همچنین استفاده از المان سنتی دیگر مانند پارچه های قدیمی، ماشن تایپ، صندلی های قدیمی و غیره، می تواند زیبایی کافی شاپ شما را دو چندان کند.

در طراحی کافی شاپ به سبک سنتی استفاده از از قاب عکس هایی هنری به همراه رنگ هایی با طیف شاد و یا قاب هایی با طرح های قدیمی، می تواند به زیبایی این سبک کمک کند.

استفاده از صنایع دستی قدیمی و ابزار های سنتی هم جذابیت چشمگیری به دکوراسیون کافی شاپ شما می دهد. در دکوراسیون سنتی می توان از صندلی ها و میزهای چوبی با طیف رنگی قهوه ای سوخته استفاده کرد. استفاده از آیینه و کاشی های نقاشی شده هم مناسب این سبک از دکور است.

دکوراسیون کتابخانه ای در کافی شاپ

در طراحی این دکوراسیون باید به نکاتی چون خوردن قهوه و کتاب خواندن توجه بالایی داشت. ایجاد مکان هایی برای مطالعه در نزدیکی کتابخانه و همچنین سرویس دهی مناسب برای هر نوع قهوه ای اهمیت فراوانی دارد.

در طراحی کتابخانه ای می توانید در کنار کتاب، از وسایل بازی فکری برای سرگرمی بیشتر مشتریان خود استفاده کنید. این کار باعث می شود که افراد به هم نزدیک شوند و باعث صمیمیت و گرمی و استقبال مشتری ها شود.

در طراحی دکوراسیون کتابخانه ای بهترین کار این است که کتابخانه ها، نزدیک میز و صندلی ها قرار داشته باشد. برای میز های وسط کافی شاپ کافیست زیر میز را به کتابخانه های کوچک اختصاص دهید.

دکوراسیون وینتج در کافی شاپ

این سبک دکوراسیون، سبک مورد علاقه و مورد پسند تمام مردم نیست و معمولا در بعضی از کافی شاپ ها یک قسمت را به این طراحی اختصاص می دهند تا اگر مورد پسند کسی بود، بتواند از آن استفاده کند. استفاده از وسایل قدیمی و عتیقه جزئی از این طراحی می باشد.می توان برای این سبک از مبلمان و دکوریجاتی که مخصوص دوره خاصی از گذشته می باشد استفاده کرد، که بهترین مورد برای این دکوری ها وسایلی است که برای دوره‌ی خاصی در ۳۰ یا ۴۰ سال گذشته باشد.استفاده از وسایل قدیمی یادگاری مادربزرگ و پدربزرگ می تواند برای جلب مشتری بهترین گزینه باشد.

دکوراسیون روستیک در کافی شاپ

اسم دیگر این سبک، سبک روستایی است. رکن اصلی در این نوع سبک استفاده‌ و بهره گیری مناسب از المان چوب می باشد. استفاده از گیاهان مختلف و چوب هایی با انواع طیف رنگی قهوه ای در این سبک رایج است.در طراحی این نوع کافی شاپ ها از میزها و صندلی ها و حتی کابینت های چوبی استفاده می شود تا حالت روستایی را بهتر به نمایش بگذارد. برای طراحی بهتر این سبک در کافی شاپ بهتر است از گیاهان گلخانه ای استفاده کرد.برای جلوه دادن کافی شاپ در این سبک بهتر است از صندلی هایی با طرح پارچه ای با برگ های استوایی بزرگ استفاده شود. این سبک بهتر است در کافی شاپ هایی اجرا شود که فضای باز زیادی دارند.

ایده های جذاب کافی شاپ

 • استفاده از نور پنجره ها
 • استفاده از تزئینات ساختمانی کوچک
 • استفاده از فرش و قالی های ایرانی
 • استفاده از کتاب ها روی میز
 • استفاده از فضاهای باز
 • نورپردازی کناره های کافی شاپ
 • خلاقیت های هوشمندانه و بی تکرار

فراموش نکنید که برای این که همیشه کافی شاپ شما محبوب باشد و مورد توجه واقع شود، تنها با داشتن خلاقیت و نوآوری به آن جلوه ای تازه و شگفت انگیز خواهید بخشید. پس یادتان نرود که از اجرای طرحی که در ذهن شماست هر چه قدر هم که متفاوت است نهراسید. این شجاعت شماست که به دکوراسیون کافه، جلوه‌ی زیبایی می بخشد.

سبک های کافه

۱. فضای داخلی و طراحی داخلی یک کافی شاپ به سبک صنعتی

سبک صنعتی برای دکوراسیون داخلی یک فضا، الهام گرفته از انبارها، کارخانه ها و دیگر فضاهای صنعتی است. برای طراحی دکوراسیون در این سبک، می توانید اجزای مختلف ساختمان را در معرض دید قرار دهید. چرا که همان طور که از نام این سبک پیداست، باید صنعتی بودن آن هم دیده شود. به عنوان مثال می توانید تیرهای سقفی یا آهن آلاتی که در ساختمان دیده می شود را نپوشانید. نکته‌ی دوم استفاده از المان های فلزی است. به عنوان مثال می توانید برای زیبای سازی این فضا با فلزات،‌از سبد های فلزی استفاده کنید. همچنین به کار بردن لامپ هایی با طراحی خاص مانند لامپ های ادیسونی می تواند ایده‌ی جالبی برای کافی شاپ صنعتی شما باشد.

یکی دیگر از ویژگی های این سبک، استفاده از خطوط صاف و زاویه دار است. همچنین استفاده از چیزهایی مثل چرخ دنده و پیچ و مهره برای تزئینی این سبک می توانند گزینه‌ های بسیار خوبی باشند. برای میز و صندلی های موجود در این سبک نیز می توانید از موادی مانند چرم، مس یا آلومینیوم استفاده کنید. پالت رنگ مناسب این سبک نیز خاکستری، مشکی، برنز، سفید و رنگ هایی از این قبیل است.

۲. فضای داخلی کافی‌شاپ مدرن

سبک مدرن یکی از سبک هایی است که امروزه در نقاط مختلف جهان مورد استقبال واقع شده است. استفاده از خطوط و سطوح صاف یکی از ویژگی های بارز در این سبک است. اگر قصد دارید این سبک را برای کافی شاپ خود استفاده کنید، باید توجه کنید که به کار بردن پیچیدگی ها، می تواند از زیبایی کافه‌ی شما بکاهد.

برای تزئین دیوارها در این سبک، می توانید از تابلوهایی با رنگ های پاستگی و بسیار کمرنگ استفاده کنید. پالت رنگ مناسب برای این سبک رنگ هایی مانند سفید، خاکستری، آبی کمرنگ یا مشکی است.پارچه ها و مواد مناسبی که برای میز و صندلی های این سبک به کار می رود، مخمل یا ابریشم است. همچنین بهتر است برای رنگ میزها از رنگ سفید استفاده کنید تا سادگی سبک شما را بهتر به مشتریان نشان دهد.

۳. فضای داخلی کافی شاپ میانه قرن

منظور از سبک میانه قرن،‌ سبکی است که هم از المان های کلاسیک بهره گرفته و هم از المان های مدرن. این سبک شامل طرح ها و اشکال بسیار متنوعی است. به همین دلیل برای طراحی دکوراسیون داخلی در این سبک، می توانید راحت تر باشید و دستتان بازتر است.

برای چیدمان دکوراسیون در این سبک می توانید از مبلمان های راحتی در رنگ های مختلف استفاده کنید. پالت رنگی شما در این سبک،‌ شامل رنگ خاصی نیست اما سعی کنید کمتر از رنگ های تیره استفاده کنید.

۴. فضای کافی شاپ Hygge

کلمه‌ی هایگ، یک عبارت به زبان دانمارکی می باشد که مفهوم آن، به راحتی و صمیمیت اشاره می کند. برای تزئینات سبک هایگ بهتر است از عناصری با رنگ های گرم و نشاط آور استفاده کنید تا افراد در بدو ورود به کافی شاپ شما احساس راحتی داشته باشند.

سبک هایگ مخصوص افرادی است که به دنبال فضایی مختص خودشان می گردند و دوست دارند در گوشه ای ساکت و به دور از هیاهو، کارهای خودشان را انجام دهند. به همین دلیل در بیشتر کافه ها، فضایی با این سبک تعبیه شده است تا افراد خاص، بتوانند از محیط آن استفاده کنند.

برای نورپردازی این سبک، بهتر است از رنگ های گرم استفاده شود تا افراد احساس راحتی بیشتری داشته باشند. استفاده از المان هایی مانند سنگ یا چوب نیز می تواند زیبایی کافی شاپ هایگ شما را بیشتر کند.

برای صندلی های این سبک نیز بهتر است از صندلی های راحتی استفاده کنید. همچنین استفاده از کوسن های رنگی بر روی مبل ها یا صندلی های راحتی می تواند ایده‌ی جالبی باشد. پالت رنگی مناسب این سبک می تواند شامل رنگ های خنثی مانند خاکستری یا کرمی باشد.

۵. روستیک کافی شاپ داخلی

یکی دیگر از سبک هایی که امروزه در بسیاری از کافی شاپ ها، قابل مشاهده است،‌ سبک روستیک است. این سبک در واقع از سادگی و طبیعی بودن فضاهای روستایی بهره گرفته و قصد دارد آرامش آن فضاها را برای مشتریان خود تداعی کند.

در این سبک استفاده از المان ها و عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ بسیار متداول است. شما می توانید برای طراحی کافی شاپ خود از یک خانه‌ی قدیمی یا خانه‌ای در یک مزرعه‌ی زیبا، الهام بگیرید.

برای تزئینات این سبک می توانید از گلدان های زیادی در قسمت های مختلف کافه استفاده کنید. به عنوان مثال قرار دادن گلدان بر روی طاقچه، در کنار پنجره، بر روی دیوار و در کنار هر میز می تواند احساس خوبی به مشتری شما بدهد. استفاده از المان های چوبی در این دکوراسیون بسیار متداول و البته مهم است. برای میز و صندلی این سبک نیز می توانید از میزهای مخصوص پیک نیک استفاده کنید تا احساس خوبی در افراد مختلف ایجاد شود. برای پالت رنگی این سبک، می توانید از رنگ هایی مانند قهوه ای، کرمی، سبز یا برنز استفاده کنید.

۶. نمای داخلی کافی شاپ وینتیج

یکی از ویژگی های مهم این سبک از دکوراسیون داخلی، استفاده از المان های مربوط به اروپاست. این المان ها دارای طرحی خاصی بودند که شامل گل های ریز، رنگ های روشن و ظروف بسیار ظریف می شد. شما می توانید برای به کار بردن این سبک در کافی شاپ خود از کاغذ دیواری هایی با طرح گل های ریز رنگی استفاده کنید. همچنین برای هر میز، استفاده از دستمال سفره های چهارخانه می تواند احساس خوبی را در مشتری شما ایجاد کند.

برای تزئینات قسمت های مختلف کافی شاپ، از چمدان های چرم قدیمی، ظروف چینی یا ظروف گل سرخ استفاده کنید. همچنین قرار دادن صندوقچه ای قدیمی در گوشه ای از کافه، می تواند سبک وینتیج کافی شاپ شما را بهتر نمایان کند.برای پالت رنگی این سبک، می توانید از رنگ های پاستلی از جمله نارنجی روشن،‌زرد،‌ سبزآبی یا آبی روشن استفاده کنید.

پیشنهاد صنایع چوبی و فلزی ارام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *